Šamanské léčení

Léčba dle tradice peruánských šamanů

LÉČBA DLE ŠAMANSKÉ TRADICE

Není jen jeden způsob šamanského léčení, ale všechny by měli vést ke stejnému cíli - uzdravení na všech úrovních. V oblasti Iquitos se nachází největší počet nativních kmenů z celé Jižní Ameriky. Díky tomu se zde může člověk setkat s různými provedeními a různě širokou škálou medicín, které šamani, vegetalisté či curanderos využívají. Patří mezi ně dále uvedené.

 • Dieta dle medicíny a sexuální abstinence
 • Ceremonie s ayahuaskou
 • Medicína kambo a rapé
 • Očista, práce a rituál s tábákem - mapacho
 • Vomitivo - intenzivní očista trávícího ústrojí pomocí rostliny Hierba Luisa
 • Fyzické a energetické čištění
 • Očistné bylinné koupele pro ochranu, štěstí a lásku,  masáže
 • Bahenní koupele, bylinná sauna


Ayahuaska

Ayahuaska se kombinuje s jinými rostlinami, jako je Chacruna, Psychotria viridiris, a připravuje se z nich nápoj specifické chuti, někdy nazývaný "chicha" . Tento nápoj čistí fyzické i energetické tělo, usnadňuje meditaci, vyrovnává energie a probouzí intuici.

V rodném nářečí je známá jako "liána smrti". V řeči Quechua je liána - "huasca" a smrt - "aya", tyto slova tvoří základ pro tradiční název Ayahuasca.

Její matka je Chacruna, má ženskou duši, která ukazuje šamanům příčiny onemocnění a rostliny, které mohou použít na jejich léčbu. Chacruna tvoří vize.

Pokud se užívají mistrovské rostliny správně, v souladu s tradicí Amazonie, mohou vyvolat vědomosti prostřednictvím vizí a intuice o jejich léčebných vlastnostech a vlastnostech dalších rostlin.

Vedle tohoto nám také dávají, díky svým vnitřním vlastnostem, možnost sebepozorování skrze naše vize a odhalují nám podstatu našeho vlastního života. Takto nám pomáhají interpretovat události a dění, které ovlivňují náš život.

Jsou dva aspekty práce s Ayahuaskou. První aspekt je, že její duše může zbavit tělo fyzických nečistot a druhý, že zbavuje mysl emocionálních problémů a duši duševních nemocí a omezení, které se zde v průběhu našeho života nahromadily.

Z různých typů Ayahuasky se nejvíce používá Ayahuasca amarilla ("žlutá ayahuaska"), další jsou Ayahuasca negra ("černá a."), A. shushupe (podle hada shushupe) a A. dulce nebo cielo ("sladká a.")

Ceremonie s Ayahuaskou

Každá ceremonie s Ayahuaskou je jiná. Každý má individuální zážitky, protože každý jsme jiný, máme odlišné zkušenosti s dietou i s Ayahuaskou. Mezi proměnné patří životní styl (alkohol, drogy,...), minulá traumata, schopnost pustit některé energie, programy a také duchovní práce v minulosti. Ayahuaska přesně ví co v tom daném okamžiku potřebujete, ale také moc dobře ví, čeho můžete dosáhnout a co můžete zvládnout.

Ayahuaska poskytuje krásné zážitky, pokud je tělo dostatečně vyčištěné. Ukáže vám jaké jste ve skutečnosti bytosti uvnitř sebe sama, učí vás, otevírá vám oči, může vám ukázat minulost, budoucnost, pochopíte hodně věcí, různé zákonitosti, může vám ukázat jaký je váš úkol tady na Zemi atd..(jen podle toho na co je člověk v tom daném okamžiku připravený). Pokud tělo není čisté, pracuje na úrovni fyzické, to se projevuje čištěním se zvracením a průjmem. V tomto případě nemusíte mít žádné vize (je to normální, nemusíte se ničeho obávat). Nebo můžete mít vize, kdy vidíte co je ve vás špatné a co musí pryč, vynáší naše problémy z hlubin na povrch, aby si je člověk znovu prožil a pochopil a aby mohli být vyčištěny a uvolněny. Ayahuaska odstraňuje blokády a toxiny, léčí, učí a čistí, stanoví si sama co přesně člověk v daném okamžiku potřebuje, stanoví si dokonale své priority.

Ayahuaskové vize mohou být různé také v závislosti na šamanovi, který provádí rituál. Pokud šaman pracuje s přírodou a pouze s čistými energiemi, vize jsou příjemnější a lidé mohou více cítit propojení a kontakt s přírodou, která jim pomáhá v růstu nebo léčení.

V žádném případě ayahuaska neslouží jako prostředek na příležitostné zážitky, ale je potřeba k ní přistupovat s respektem a pokorou. Je určena pro ty, kteří na sobě chtějí opravdu hluboce pracovat, není určena pro turisty nebo lidi vyhledávající zážitky z vizí (i v podobě různých drog), ayahuaska není droga, ale rostlina s inteligencí.

Naše ceremonie jsou bezpečné, celý průběh je kontrolován a ochraňován našimi šamany, to je velmi důležité v průběhu spirituální léčby.

V případech některých onemocnění, jako diabetes, vysoký krevní tlak, užívání antidepresiv a antibiotik, není vhodné pít ayahuasku. Také se nedoporučuje těhotným ženám. Čtěte prosím více v lékařských doporučeních dálé na této stránce.

Icaros - píseň přírody

Zvuk se tradičně používá při léčení v mnoha kulturách. Ve všech domorodých kmenech Jižní Ameriky tato píseň rostlin propojuje léčebný proces s lidským tělem. Šamani z kmene Shipibo podávají vysvětlení, že všechny rostliny mají svoji vlastní píseň, ikaros, a tato píseň učí šamany během diety, při které jsou po určité časové období v izolaci v džungli. V tomto období šamani obdrží léčivou energii a učení rostlin. Šaman, jako učeň, musí v průběhu svého výcviku, dodržet mnoho dietních opatření. Po skončení výcviku pokračuje v dietách ještě několikrát v průběhu svého života.

Každá rostlina má svoji píseň přírody, podle toho šaman v průběhu rituálu volá různé duchy přírody, aby přišli do maloky.

Tento léčebný ikaros tvoří páteř energetické práci v průběhu obřadu.

DIETA A OMEZENÍ

Jeden z nejdůležitějších aspektů práce s ayahuaskou je dodržování po staletí uznávané tradice, kterou je speciální dieta. Připravuje nejenom tělo, ale také mysl a duši k přijmutí léčivé energie ayahuasky. Tato dieta také ukazuje její matce naše záměry a je to zkouška naší sebekontroly a odevzdání se. K dietě je potřeba přistupovat s velkým respektem. Její součástí není jen dodržování pravidel stravování, nesmí také docházet k žádnému fyzickému kontaktu s ostatními lidmi (dotyky, sex, líbání). Dietou se rozumí také užívání ayahuasky a ostatních léčivých rostlin.

Dieta odstraňuje toxiny a energie, které mohou způsobit ucpání a blokování ve fyzickém a energetickém těle. To umožňuje otevřít tělo a přijmout léčivou energii rostlin a stromů, které pak mohou uvnitř pracovat, učit a chránit po návratu do běžného života.

V průběhu dne, při dietě, se můžete cítit unaveni, smutni, s letargií, můžete cítit fyzické nepohodlí apod. Je třeba si ale uvědomit, že ayahuaska i rostliny, které užíváte a které vás čistí, jsou lékem a vše co se děje, je součástí procesu a přináší i tyto stavy, kdy se postupně uvolňují na povrch různé energie. Je ale také důležité poukázat na to, že když je proces diety u konce, člověk se cítí lehčí, pevnější, jasnější a šťastnější než před dietou. Toto nepohodlí naštěstí můžeme napravit studenou sprchou nebo koupelí. Voda je vynikající energetický čistič a odplavuje tyto energie, které se dostaly na povrch. Pokud voda nepomáhá, pijí se rostliny nebo se používá vykuřování čistým tabákem, zvaným mapacho.

V průběhu diety je energetické tělo mnohem více otevřené, říká se, že tělo vypadá jako otevřený květ. Je ale také více zranitelné, může na sebe přenést energie z jiných těl.

Dieta je vážná duchovní, duševní a fyzická práce a je potřeba k ní přistupovat s velkým respektem a pokorou.

Při dietě se musí omezit sůl, je to jedna z hlavních zásad. Naše tělo je zvyklé na přísun soli, ve které získáváme elektrolyty a udržujeme tak v těle vodu. Při dietě můžeme cítit únavu a málo energie, je to ale normální stav. Je potřeba jen odpočívat a snažit se koncentrovat na přírodu. Po ukončení diety pocítíte jak váš energetický systém jde nahoru a cítíte se mnohem lépe a silní než před dietou.

Hlavní aspekty diety, které dodržujeme v centru, jsou společné všem šamanům (ayahuasquero), napříč celou Amazonií (mohou se však minimálně lišit u různých šamanů) . Tato stravovací omezení jsou nepostradatelné pro bezpečnost rituálů.

Kdy a jak začít s dietou? 

Minimálně 1 týden před léčením doporučujeme omezit či vynechat z jídelníčku následující potraviny, dochucovadla apod.:

 • solit velmi málo
 • pepř (všechny druhy)
 • bílý cukr (používat střídmě hnědý třtinový cukr), sladkosti, čokoláda
 • vepřové maso ( minimálně 2 týdny před léčením, vepřové maso doporučujeme vynechat z jídelníčku celoživotně )
 • červené maso
 • oleje ( můžeme použít pouze olivový nebo kokosový olej, ale velmi střídmě )
 • živočišné tuky ( vepř. sádlo, máslo..)
 • šumivé nápoje
 • nápoje obsahující náhradní sladidla (aspartam, ..)
 • energetické nápoje, coca - cola, nealkoholické pivo
 • koření, chilli
 • led, zmrzlina, ledové nápoje
 • mléčné produkty a mléko (jogurty, sýry...)
 • káva
 • vejce - doporučujeme nejlépe domácí (bez chemie)
 • oříšky (obsahují hodně olejů a plísně)
 • konzervy a kompoty
 • luštěniny, hlavně fazole
 • alkohol, marihuana, lehké a tvrdé drogy
 • léky a potravní doplňky se nesmí kombinovat s ayahuaskou - doporučujeme včas před příjezdem vysadit, vysazení léků na recept vždy před rezervací konzultujte s lékařem, více informací v lékařských informacích

Další omezení:

 • žádná sexuální aktivita, včetně masturbace
 • vyhýbejte se syntetickým přípravkům ( mýdla, parfémy, toaletní potřeby,..), lze použít přírodní mýdla i šampony.
 • neužívat žádné léky ( pokud v současné době užíváte léky předepsané doktorem, hlavně antidepresiva nebo antibiotika, prosím napište nám o tom více informací )
 • pokud se účastní pobytu žena, prosíme, aby nás v průběhu pobytu informovala o probíhající menstruaci (nesmí se při ní užívat některé rostliny)
 • ayahuaska není kompatibilní s těhotenstvím

Pokud eliminujeme vše výše uvedené v naší dietě, připravíme tak naše tělo fyzicky na cestu s ayahuaskou. Také tím omezíme množství očistných procesů, které by probíhaly a naše cesta bude snazší.

JAK PROBÍHÁ DIETA SE ŠAMANEM?

V průběhu šamanské diety a výuky je nejefektivnější dietou STRIKTNÍ DIETA:

 • absolutně bez soli a cukru
 • je povolena pouze rýže
 • vařený zelený nesladký banán
 • ryba
 • žádná sexuální aktivita
 • jsou doporučené i další omezení: odložit veškeré kovové šperky, naušnice, přívěšky, při medicíně nepoužívat mýdla a šampony, zubní pasty a krémy (hygiena pouze s čistou vodou, místo parfému lze použít limetka) - snahou je docílit co nejpřirozenějšího a energeticky nejčistšího stavu.

Striktní dieta je pro tělo nejlépe stravitelná, nejméně ho zatěžuje a nevytváří toxiny z fermentující potravy, to pomáhá k vyčištění organismu a nastavuje nejlepší podmínky pro účinky ayahuasky a rostlin.

V nestriktní dietě nebo mezi dietami je povoleno jíst dále:

 • zelenina, ovoce
 • ovesné vločky (avena), pšenice (trigo), quinua
 • vařené brambory
 • zeleninové polévky, omáčky
 • vejce

Pokud ukážeme ayahuasce a dalším rostlinám naše odhodlání a odevzdání se jim, vytvoříme si tak základy našich vztahů s nimi a nabídneme jim svůj respekt, který je nepostradatelný pro tuto práci.


Dieta po návratu domů

Doporučujeme dodržovat i nadále správný životní styl, opatrnost v jídle a pití, nekouřit, vyvarovat se alkoholu atd. 

LÉKAŘSKÁ DOPORUČENÍ

Každý by si měl, před rozhodnutím absolvovat šamanské léčení, přečíst lékařské pokyny. Svým kladným rozhodnutím tak automaticky prohlašuje, že je ve vhodné fyzické a duševní kondici pro jeho absolvování, a že se zúčastňuje na vlastní nebezpečí a že nemůžeme přijmout odpovědnost za jakékoliv nehody nebo zranění. Je nezbytné, aby každý svému pořadateli s důvěrou nám sdělil svůj zdravotní stav a veškeré léky, které užívá. Je nezbytné trvat na těchto podmínkách, aby byla zajištěna osobní bezpečnost a celkové blaho všech zúčastněných.

Jsou onemocnění nebo léky, při kterých se ayahuaska nesmí užívat, je potřeba toto respektovat v rámci Vaší bezpečnosti. Čtěte níže.

Všeobecná opatření, opatření při užívání léků a dalších prostředků:

 • pokud užíváte léky na běžná onemocnění jako je nachlazení, chřipka, léky proti bolesti, na kašel, antihistaminika, jakékoliv doplňky stravy, vitamíny v tabletách, jakékoliv pilulky na hubnutí nebo detoxikaci organismu, doporučujeme přestat užívat minimálně 14 dní před příjezdem, aby tělo mělo čas vyčistit se od metabolitů
 • pokud užíváte léky předepsané lékařem, v žádnem případě je nevysazujte bez jeho vědomí a nejdříve se s ním poraďte. Některé léky se musí vysazovat postupně.
 • užívání léčivých rostlin nedoporučujeme kombinovat s jinými rostlinami nebo přípravky, může to vést k nežádoucím účinkům
 • ayahuaska a léčivé rostliny se nesmí užívat v těhotenství
 • v průběhu pobytu se nesmí užívat alkohol a žádné rekreační a jiné drogy (kokain, kava, extáze - MDMA, opiáty, amfetaminy, meskalin, kratom, dextrometorfan - v antitusikách, léky proti kašli)
 • marihuana - nesmí se užít minimálně 1 měsíc před příjezdem (velmi ovlivňuje ayahuaskové rituály)

Léky, které jsou nebezpečné v kombinaci s ayahuaskou:

 • léky obsahující IMAO - ayahuaska obsahuje inhibitory monoaminooxidázy (IMAO) - harmalin a harmin, v kombinaci s léky obsahujícími také IMAO se jejich účinek násobí, může to vést k fatálním účinkům
 • SSRI a SNRI - inhibitory zpětného vychytávání serotoninu - antidepresiva (př. Zoloft, Wellbutrin, Prozac...) - inhibitory zpětného vychytávání serotoninu a serotonin - norepinefrinu, jsou také nebezpečné v kombinaci s ayahuaskou - většina antidepresiv
 • antibiotika
 • antipsychotika, barbituráty
 • antihypertenziva
 • léky ovlivňující CNS
 • další: antiastmatika, kodein, antituberkulotika, antabus, antihistaminika, lithium, antimigrenika, antiepileptika

Onemocnění při, kterých se nesmí užívat ayahuaska:

 • pokud trpíte nějakým onemocněním, prosím napište nám o tom, při některých onemocněních není vhodné pít ayahuasku, ale může být nahrazena jinými rostlinami
 • pokud máte jaterní onemocnění, prosím informujte nás o tom
 • pokud máte onemocnění psychického rázu, prosím informujte nás o tom
 • srdeční onemocnění a vysoký krevní tlak
 • diabetes - ayahuaska může změnit dávku inzulínu nebo perorálních antidiabetik, pokud jste diabetik, prosím, kontaktujte nás nejprve před provedením rezervace prodiskutujeme Váš konkrétní případ, můžete pít místo ayahuasky jiné léčivé rostliny, které jsou zaměřeny na léčbu diabetu
 • otřes mozku - pokud jste v posledním roce prodělali otřes mozku, nedoporučujeme ayahuasku, vize mohou být zkreslené, většinou lidé popisují děsivé či bláznivé nebo nepříjemné zážitky

Přírodní látky nebezpečné v kombinaci s ayahuaskou:

 • třezalka tečkovaná, ženšen, lékořice, boswelie, muškátový oříšek, yohimbe, st. johns wort, kava, kanna, scotch broom, kratom, ephedra

Stránky, kde můžete najít hodně informací o ayahuasce - ayahuaskové fórum:

https://forums.ayahuasca.com/


Kambo medicina

Kambo medicína, kterou také nově aplikujeme v centru Oni Shobo, se používá již tisíce let jako tradiční léčebná metoda indiánů Amazonie. Získává se z žáby Phyllomedusa bicolor, která žije v blízkosti Aguajalů (palmy plodící aguaje). Po setření jedových látek je velice šetrným způsobem a s respektem k jejímu duchovi, následně je navrácena do přírody.
Kambo je jedním z nejsilnějších přírodních antibiotik na světě a jeden z nejsilnějších způsobů jak trvale zlepšit imunitní systém těla! Posiluje imunitní systém, čistí krev pomáhá při úzkosti a depresi. Mezi pozorovanými efekty je i výrazný nárůst fyzické výkonnosti a vytrvalosti. Je to velmi dobrý způsob jak detoxikovat i omladit tělo.
Velmi dobré výsledky jsou v léčbě snížené imunity, bolesti a záněty různého charakteru, únava, rakovina, astma, alergie, vředy, diabetes, zácpa, autoimunitní onemocnění, artritida, problémy s krevní cirkulací, neplodnost obou pohlaví, vysoký cholesterol, stress, deprese, poruchy menstruace.
Odstraňuje špatné energie z aury lidí a díky tomu pomáhá překonávat starosti snadněji a s větší lehkostí, čistí mysl dává jí jasnost a tak pomáhá lépe vnímat přítomnost. Harmonizuje tak tělo na všech úrovních.

Při aplikaci je nezbytné přijímat velke množství vody, která aktivuje léčebný účinek. Aplikace se provádí do místa, kde byla předem narušena kůže nahřátým kouskem tenké liány "soga de tamishi". Efekt trvá cca 5 - 10 minut, v průběhu se hojně zvrací.
V současné době se o tento lék zajímá také farmaceutický průmysl a jeho zájem stále roste. V tomto případě však vždy bude chybět duchovní aspekt a respekt k této žábě a použití jejího jedu.

Kontraindikace:
- závažná onemocnění kardiovaskulárního systému
- aneurisma, mozková hemoragie
- věk pod 18 let
- těžké poruchy ledvin
- těhotné a kojící ženy
- vážné mentální problémy
- menstruace první dny silného krvácení
- chemoterapie nebo ozařování méně než 4 týdny
- post-operační stav
- lidé v pokročilém věku (nad 65 let)